Přehled kapitol
Statistika testů
K této kapitole
Zodpovězených: 0
Správně: 0
Špatně: 0
Úspěšnost: 0%
Nezodpovězených: 0

Pro testování a jeho statistické vyhodnocení je nutné se přihlásit.


Celkem
Zodpovězených: 0
Správně: 0
Špatně: 0
Úspěšnost: 0%
Nezodpovězených: 0

Akumulátory s elektrodami ve tvaru spirál
Mgr. Jaroslav Kořenek
14. ledna 2007
Počet návštěv: 5513

Konstrukci akumulátoru názorně ukazují následující obrázky:


Řez akumulátorem


Pohled shora na sestavený akumulátor

V tomto typu akumulátoru obsahuje článek jen dvě desky – samozřejmě kladnou a zápornou. Ty jsou přibližně jeden metr dlouhé a válcované se separátorem mezi nimi. Desky se separátorem jsou stočeny do spirály, což umožňuje kompaktní stavbu akumulátoru.

Tento typ akumulátorů vyrábí i firma Varta. Jejich akumulátory se spirálovitými deskami jsou používány ve třech oblastech, které ukazují následující obrázky:Pro oba typy akumulátorů nezávisle na tvaru článku platí, že všechny články jsou umístěny v nádobě z kyselinovzdorného materiálu. Tato nádoba tvoří plášť akumulátoru a je obvykle vytvořena z polypropylénu. Již zmíněný elektrolyt zaplňující články se nachází v deskách, separátorech a také mimo desky. Kyselina sírová nacházející se mimo desky slouží samozřejmě jako vodič elektrického proudu a také jako zásoba kyseliny. To je třeba chápat tak, že v případě odběru proudu z baterie dochází nejprve k „vyčerpání“ kyseliny mezi deskami, následně dochází k difuzi kyseliny sírové z prostoru mimo desek. Kyselina elektrického náboje. Napětí článku v nabitém stavu a při hustotě elektrolytu 1,28 kg/l je 2,12V. Olověné baterie obsahují 3 za sebou spojené články (6V baterie), respektive 6 za sebou spojených článků (12V baterie). V případě potřeby většího napětí je nutné spojovat jednotlivé baterie.

Poznámka:

Jak je vidět z obrázku, vysvětlili jsme si princip konstrukce novodobých baterií na baterii VARTA a baterii EXIDE Technologies. Jak se mohl čtenář sám přesvědčit, principy jsou podobné. Podotkněme však, že každá firma má své výrobní postupy, jak dosahovat, co nejlepších vlastností akumulátorů (Tak např. kladné i záporné mřížky akumulátorů firmy EXIDE jsou vyráběny ze slitin vápníků. To má za následek menší samovybíjení akumulátoru a nižší spotřebu vody. Současně tím byla snížena koroze mřížek. Některé automobilky (Ford) pro své automobily žádají pouze akumulátory z mřížkami, které obsahují stříbro, což má za následek zlepšení vlastností akumulátoru.).

Hodnocení kapitoly "Akumulátory s elektrodami ve tvaru spirál"
Oslovila vás tato kapitola?
Ohodnoťte její obsah počtem bodů od 1 (nejhorší) do 10 (nejlepší):
Zatím nikdo nehodnotil. Buďte první.
Diskuze ke kapitole "Akumulátory s elektrodami ve tvaru spirál"

Napadá vás zajímavá otázka související s touto kapitolou?

Přidejte do diskuze


Vyhledávání
Podívejte se jinam
Exide
Hlavní stránka firmy Exide Technologies
Varta
Hlavní stránka v ČR firmy Varta
Fyzika | Chemie | Diskuze
RNDr. Dušan Kovář, Ph.D.
Gymnázium Olomouc-Hejčín