Přehled kapitol
Úvod
Konstrukce akumulátoru, chemický princip činnosti
Typy baterií a jejich základní charakteristiky
Statistika testů
K této kapitole
Zodpovězených: 0
Správně: 0
Špatně: 0
Úspěšnost: 0%
Nezodpovězených: 0

Pro testování a jeho statistické vyhodnocení je nutné se přihlásit.


Celkem
Zodpovězených: 0
Správně: 0
Špatně: 0
Úspěšnost: 0%
Nezodpovězených: 0

Typy baterií a jejich základní charakteristiky
Mgr. Jaroslav Kořenek
14. ledna 2007
Počet návštěv: 5534

Startovací baterie

Využívají se pro startování motoru. Dodávají během krátké chvíle velký proud. Krátkodobý velký výkon je dosažen tím, že baterie obsahuje velké množství tenkých desek. Dnešní trend je takový, že startovací baterie jsou zcela bezúdržbové. Tyto baterie mohou být použity ke startování motorů motocyklů, automobilů (osobních i nákladních), člunů a jiných přístrojů se spalovacími motory (sněžné rolby, skútry).

Baterie Heavy Duty, Super Heavy Duty

Baterie Heavy Duty jsou v podstatě startovací baterie, ale byly vyvinuty pro náročné podmínky. Obsahují zvlášť pevné usazení na deskovém bloku, čímž je potlačeno kmitání desek při vyšších vibracích. Mají také větší životnost a stálejší cyklus (snesou větší počet vybití a nabití) něž startovací baterie. Nacházejí tak uplatnění v nákladních automobilech jezdících v náročných podmínkách, v nákladních automobilech s nabíjecími palubními deskami, v autobusech městské hromadné dopravy a v lodích. Baterie Super Heavy Duty dalším vývojovým stupněm baterií Heavy Duty a zaručují ještě vyšší životnost a odolnost.

Poháněcí a osvětlovací baterie

Baterie jsou koncipovány pro dlouhodobé vybíjení, jsou využívány k napájení palubních sítí u obytných automobilů, na lodích. Mohou být využívány i ke startování, ale k tomuto účelu by měly být používány jen tehdy, je-li okolní teplota nad bodem mrazu.

Solární baterie pro použití ve fotovoltaických solárních zařízeních

Solární energie je obnovitelným zdrojem, který v mnohých oblastech nachází časté využití. Principem je přeměna sluneční energie na energii elektrickou pomocí solárního generátoru (solárního modulu). Část vzniklé elektrické energie napájí elektrické spotřebiče a část je pomocí kabelového propojení přiváděna do olověného akumulátoru. V něm je uložena a může být následně využívána v noci či při nepříznivém počasí, kdy solární panel pozbývá účinnosti. Baterie jsou velmi často nabíjeny a vybíjeny, proto musí mít velmi stálý cyklus.

Hodnocení kapitoly "Typy baterií a jejich základní charakteristiky"
Oslovila vás tato kapitola?
Ohodnoťte její obsah počtem bodů od 1 (nejhorší) do 10 (nejlepší):
Zatím nikdo nehodnotil. Buďte první.
Diskuze ke kapitole "Typy baterií a jejich základní charakteristiky"

Napadá vás zajímavá otázka související s touto kapitolou?

Přidejte do diskuze


Vyhledávání
Fyzika | Chemie | Diskuze
RNDr. Dušan Kovář, Ph.D.
Gymnázium Olomouc-Hejčín